NOVINKY ZDRUŽENIE NA ZÁCHRANU HRADU ŠÁŠOV ŠÁŠOVSKÝ HRAD DISKUSIA OSTATNÉ KONTAKT
 
Náučný chodník Ladomerská Vieska - Šášovské Podhradie
 

Dňa 05.07.2009 bol turistom oficiálne predstavený Náučný chodník Ladomerská Vieska - Šášovské Podhradie počas turistickej akcie s názvom Otvorenie turistickej sezóny na hrade Šášov.

Myšlienka vybudovania takéhoto chodníka vzišla už v roku 2006. Združenie na záchranu hradu Šášov sa zapojilo do projektu Konta Orange, Šanca pre Váš región, kde však bolo neúspešné.

K tejto myšlienke sa po druhýkrát prinávratilo v roku 2008. V tomto čase začala spolupráca ZnZHŠ so susediacou Obcou Ladomerská Vieska pri podujatí Dobýjanie hradu Šášov. Výsledkom následnej spolupráce bol práve Náučný chodník Ladomerská Vieska - Šášovské Podhradie. Obec Ladomerská Vieska podala roku 2008 žiadosť o dotáciu na Banskobystrický samosprávny kraj vrámci VZN č. 5/2007. Obsahovú formu spracovalo ZnZHŠ. Projekt bol do konca roka zrealizovaný a už sa čakalo len na vhodnú príležitosť jeho prezentácie

Náučný chodník pozostáva z piatich zastávok - tabúľ. Prvá sa nachádza na železničnej stanici v Žiari nad Hronom a je venovaná Žiarskej kotline. Druhá je umiestnená pri kostole v Ladomerskej Vieske a popisuje túto pamiatku a život s ňou spojenú. Tretia tabuľa stoji pred ladomerským kaštieľom. Chodník ďalej prechádza horou do Šášovského Podhradia. Pri pamätnej izbe ZnZHŠ sa nachádza štvrtá tabuľa venovaná obci Šášovské Podhradie a posledná je umiestnená na hrade Šášov.

Tabuľa č. 1  Tabuľa č. 2  Tabuľa č. 3

Tabuľa č. 4  Tabuľa č. 5

 
 
Pamätná izba ZnZHŠ
Anketa
 
 
Oficiálna stránka Združenia na záchranu hradu Šášov. 2005-2009. Redesign 2008. Copyright (c) Rastislav Uhrovič. Všetky práva vyhradené.